воскресенье, 24 сентября 2017 г.

გაკვეთილის გეგმა გეოგრაფიაში

თემა: მსოფლიო  ოკიანის  ეკოლოგიური   პრობლემები
მიზანი: მოსწავლე ჩემს მიერ მიწოდებული,ინტერნეტ სივრცით,საინფორმაციო ტექსტის და სხვა დამხმარე საშუალებებით მიღებული  ინფორმაციის საშუალებით შეძლებს დაახარისხოს  მსოფლიო ოკიანის ეკოლოგიური პრობლემები,გამოიკვლიოს პრობლემის გამომწვევი  მიზეზები და გამოთქვას ვარაუდი პრობლემის გადასაწყვეტად

მისაღწევი შედეგი და ინდიკატორები: 
გეო.11.3 მოსწავლეს შეუძლია ბუნებრივი და ანთროპოგენური ხასიათის  გლობალურ პრობლემებზე მსჯელობა.


  • მოსწავლე აანალიზებს ეკოლოგიური პრობლრმის გამომწვევ მიზეზებს. ერთმაეთისაგან არჩევს ბუნებრივ და ანთროპოგენულ ფაქტორებს.                        
  • ასახელებს პრობლემის შედეგს და გამოთქვამს ვარაუდს,თუ რა მოხდება პრობლემის გადაუჭრელობის შემთხვევაში. ჩამოთვლის იმ ღონისძიებებს, რითაც შეიძლება მსოფლიო ოკისნის დაჭუჭყიანების შემცირება და ოკეანეში არსებული ცოცხალი ორგანიზმების შენარჩუნება.

წინარეცოდნა: მოსწავლეებმა იციან მსოფლიო ოკიანის მნიშვნელობა, აცნობიერებენ ეკოლოგიურ პრობლემებს,შეუძლიათ რუკის საშვალებით გაარკვიონ,თურომელ ოკეანეში რომელი სასარგებლო წიაღისეული მოიპოვება,აქვთ ინფორმაცია ორგანიზაციებზე რომლებიც ზრუნავენ მსოფლიო ოკიანის ეკოლოგიაზე.                    

შეფასება: შეფასება და თვითშეფასება, განმავითარებელი შეფასება–უკუკავშირი სიტყვიერი კომენტარი
განმსაზღვრელი–ანალიტიკური შეფაების რუბრიკა
თვითშეფასების კითხვარი მოსწავლეთათვის.
გასასვლელი ბილეთი.
სასწავლო მასალა და რესურსი: ინტერნეტ სივრციდან მოპოვებული მასალა, მსოფლიო ოკეანის მინერალური რესურსების რუკა, საინფორმაციო ტექსტი, ფორმატის ფურცლები, ფერადი ქაღალდები,,კალამი.

გაკვეთილის მსვლელობა:
აქტივობა 1: შესასვლელი ბილეთები - 10 წთ
აქტივობის მიზანი: გაკვეთილის მიზანს ვაკრავ დაფაზე, მოსწავლეთა მოლოდინების შექმნის მიზნით, შემდეგ ჩხირების მეთოდით  ვიწყებ წინარე ცოდნის გააქტიურებას კითხვა–პასუხი
კითხვები:
ა) რატომ უწოდებენ მსოფლიო ოკეანეს ,,ამინდის სამზარეულოს"?
ბ) ჩამოთვალეთ ნავთობისა და გაზის მოპოვების რეგიონები მსოფლიო ოკეანეში მინერალური რესურსების რუკის გამოყენებით?
გ) რატომ არის წყალი იაფი სანტრასპორტო საშუალება?
დ) რას ნიშნავს მსოფლიო ოკიანის ,,მკვდარი ზონები"?
აქტივობა 2  ცარიელი ბინგო ბარათი–გეოგრაფიული ტერმინები - 5 წთ
აქტივობის მიზანი: მოსწავლე შეძლებს დაუკავშიროს ფაქტორები და მოვლენებს
აქტივობის აღწერა: ქვემოთ მოცემული შეავსეთ ბინგო ბარათის ცარიელი უჯრები. გაითვალისწინეთ, რომ,სიტყვები არ უნდა მეორდებიდეს და ასევე არ არის აუცილებელი ამ სიტყვების რაიმე განსაკუთრებული თანმიმდევრობით დალაგება. როდესაც წავიკითხავ ე.წ. ,,გასაღებს" მოძებნეთ შესაბამისი ტერმინი და ბინგოს ბარათზე X–ის სიმბოლოთი აღნიშნეთ. როცა თქვენ ბინგოს ცხრილში ერთ რიგში გექნებათ სამი X დაიძახეთ ბინგო
ტერმინები: იმო, მალიკურტულა, კონკრეცია, შელფი, გამტკნარება, ჰოლიდერი.

აქტივობა 3 მინილექცია სლაიდშოუს ჩვენებით 10 წ  მასალა ასახავს მსოფლიო ოკეანის ეკოლოგიურ პრობლემებს.
 აქტივობის მიზანი:მოსწავლეთა სესინტიურობის განვითარება
აქტივობის აღწერა: ფილმის ჩვენების შემდეგ ვუსვამ მოსწავლეებს კითხვებს
 ა)რატომ არის ნავთობის და ნავთობ პროდუქტების ჩაღვრა მსოფლიო ოკეანეებში საშიში?
  ბ)რა არის ნავთობი ,,ლაქა"?
 გ)რატომ უქმნის საფრთხეს ოკანეი ჩაღვრილი ნავთობი წყალში მცხოვრებ ორგანიზმებს ?
 დ)რა გზით შეიძლება ავიცილოთ თავიდა მსოფლიო ოკეანეი ნავთობის ჩაღვრა?
კითხვები ვიდეოს ჩვენებამდე წინასწარ გავაცანი მოსწავლებს მოლოდინები შექმნის მიზნით

აქტივობა 4 ჯიქსოუს ტექნიკა: 15წთ
მიზანი    :მოსწავლეები მიიღებენ ინფორმაციას მსოფლიო ოკეანის    დაბინძურების შესახებ  და შეძლებენ  ანალიზის გაკეთებას,გააცნობენ ერთმანეთს თავიანთ მოსაზრებებს და გააერთიანებენ იდებს.
აქტივობის აღწერა :მოსწავლეებს პირველ მეორე გათვლით ვყოფ ორ ჯგუფად,თითოეულ ჯგუფს ვაძლევ დავალებას წაკითხული საინფორმაციო ტექტის საფუძველზე მოსწავლეებმა უნდა წარადგინონ მსოფლიო ოკეანის ეკოლოგიურ მდგომარეობაზე  ინფორმაცია.საიდანაც უნდა გაანალიზონ თუ  რატო გაჭუჭყიანდა მსოფლიო ოკეანე და რა საფრთხის წინაშე დგას ოკეანის ფრორა და ფაუნა და რა გზებით შეიძლება თავიდან აცილება.გარკვეული დროის შემდეგ ჯგუფის წევრებს გადავაჯგუფებ რადგან სიახლე შეიტანონ ჯგუფში
 კვლევის ჩატარებისა უნდა იხელნმძღვანელონ  შემდეგი სქემით:
 საკვლევი კითხვა     
რატომ დაჭუჭყიანდა მსოფლიო ოკეანე
ინფორმაციის მოძიება (დაჭუჭყიანების მიზეზის გარკვევა)
კითხვაზე პასუხის გაცემა
იფორმაციის ანალიზი ინფორმაციის დამუშავება.
აქტივობის მიზანი:მოსწავლეები ჯგუფში დამუშავებენ ინფორმაციას,წარმოადგენენ წერილობითი ფორმით.
აქტივობის აღწერა: თითოეული ჯგუფი წარმოადგენს კვლევის შედეგად მოპოვებულ ინფორმაციას პრეზენტაციის სახით.მოსწავლეებმა  შეიძლება წარადგინონ პრეზენტაციის დროს მათი ხელით დახატული ვიზუალური ლექსიკონი.
ვკეთებ განმავითარებელ შეფასებას კომენტარებით

აქტივობა 5:გასასვლელი ბილეთები 5წთ
 აქტივობის მიზანი:მოსწავლეთა ცოდნის შემოწმება გაკვეთილის ბოლოს
  აქტივობის აღწერა:მოსწავლეებს ვურიგებ ყვითელ,ლურჯ და ნაცრისფერ ფურცლებს
 ყვითელი ფურცელი–რა მოეწონათ მთელი გაკვეთილის მანძილზე
  ლურჯი ფურცელი–რაც უსარგებლო იყო მათთვის გაკვეთილზე
  ნაცრისფერი ფურცელი–რაც ბუნდოვანი იყო მოსწავლეებისთვის და საჭიროებს დახვეწას.

გამარჯობა მსოფლიო

,